FORUM TOP100 – tam gdzie wyznacza się trendy
Spotkanie największych dealerów w Polsce

15-16 marca 2017, Hotel Warszawianka****, Jachranka k/Warszawa

Po raz dziewiąty w historii, 15 marca w Hotelu Warszawianka w Jachrance k/Warszawy nad Zalewem Zegrzyńskim, zbiorą się najwięksi polscy dealerzy, by w czasie konferencji FORUM TOP100 – wraz z ekspertami – dyskutować o tym jak zmieniać niełatwą dealerską rzeczywistość w Polsce i jakie światowe trendy i zjawiska będą miały decydować o powodzeniu polskich dealerskich biznesów w najbliższych latach.

Listę największych polskich grup i firm dealerskich TOP50 (oraz swoje na niej miejsce) zaproszeni dealerzy poznają dopiero w trakcie wieczornej gali 15 marca. W styczniu powstanie robocza lista 100 dealerów, którzy w roku 2016 sprzedali w swoich salonach największą liczbę samochodów. Wszyscy z nich zostaną bezpłatnie zaproszeni do wzięcia udziału w Forum TOP100 przez sponsorów i organizatorów imprezy. Przez styczeń, luty i marzec będzie trwał proces weryfikacyjny, a ostateczną „50” poznamy wieczorem, w dniu Forum. Dopiero wtedy, 100 największych, zgromadzonych na sali dealerów usłyszy, kto – i na jakiej pozycji – znalazł się na liście TOP50 2015. Tegoroczna lista będzie listą wyjątkową. Ogłoszona bowiem zostanie po raz dziesiąty. Oczywiście, w związku z tym nie zabraknie podsumowań, statystyk i klasyfikacji. Bo przez te ostatnie dziesięć lat polski rynek zmienił się naprawdę diametralnie. O wielu bohaterach pierwszych list mało już kto pamięta, a dziś na liście TOP50 pojawiają się dealerzy, na których 10 lat temu niewielu by postawiło.

Tradycyjnie Forum otworzy raport o zmianach i trendach, jakie można było zauważyć wśród największych dealerów w Polsce w roku 2016. Szczególną uwagę zwrócimy w tym roku na zjawisko konsolidacji rosnącego rynku. Kolejny rok z rzędu polski rynek wzrósł o kilkanaście procent. Wiele razy w takich przypadkach korzystało na tym bardziej dealerzy mniejsi niż najwięksi. Jednak w ubiegłym roku ta tendencja się zmieniła. Czy pierwsza pięćdziesiątka rosła szybciej niż rynek? Pierwsze spływające dealerskie wyniki roku 2016 wskazują, że tak. A jeśli tak to może się okazać, że magiczna bariera 50 procent rynku dla 50 największych dealerów może zostać w tym roku złamana. Czy ktoś 10 lat temu, gdy powstawała pierwsza lista TOP50 przewidział taki rozwój stopnia konsolidacji? Nikt. Dlatego tak ciekawa będzie historyczna część raportu, która pokaże jak bardzo zmieniał się polski rynek największych dealerów w ciągu ostatnich 10 lat. By zrozumieć skalę zmian wystarczy przypomnieć, że na pierwszej liście by być liderem rynku wystarczyło sprzedać 7499 aut (dziś by mieć taką pozycję trzeba sprzedawać prawie 3 razy więcej), a żeby znaleźć się w gronie największych wystarczyło było sprzedać 1093 auta (dziś nie wystarczyłoby to nawet na miejsce w pierwszej setce).

Podobnie jak w poprzedniej edycji, Forum będzie podzielone na dwa spójne tematycznie bloki oraz, dodatkowo, wystąpienie Gościa Specjalnego Forum.

Pierwszy blok tematyczny „Wyzwanie strategiczne roku – Czy warto być większym?” , będzie poświęcony opisaniu szans i zagrożeń jakie wiążą się z procesem inwestycyjnym na rynku dealerskim. Popatrzymy na to przez pryzmat pozytywnych doświadczeń jednego z inwestycyjnych o liderów polskiego rynku Grupy PGD, ale także przez historię rynku holenderskiego, gdzie wiele inwestycji dealerskich okazało się zbyt pochopnych i zrealizowanych bez odpowiedniego planu na przyszłość. I zastanowimy się gdzie jest ten złoty środek pomiędzy nieuzasadnionym strachem przed inwestycjami, a inwestycyjnym, także nieuzasadnionym, entuzjazmem.

W prezentacji „Na wszystko musi wystarczyć. Proces inwestycyjny w firmie dealerskiej pod pełną kontrolą” Adam Pietkiewicz  właściciel Polskiej Grupy Dealerskiej przedstawi model decyzyjny, realizacyjny i kontrolny procesu inwestycyjnego w firmie/grupie dealerskiej. I trudno sobie wyobrazić bardziej doświadczoną w tej dziedzinie osobę. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Grupa PGD przeprowadziła bowiem wszelkie możliwe modele rozwoju poprzez inwestycje. Inwestowała w nowe obiekty budowane od zera, kupowała istniejące już firmy dealerskie, pozyskiwała nowe marki i budowała swoją pozycję na nowych rynkach geograficznych. Wypracowała w tym czasie ogromną ilość standardów i dobrych praktyk inwestycyjnych, które pozwoliły zrealizować te plany skutecznie, utrzymując ciągle rosnący wolumen sprzedaży i wyników finansowych. Prawie każdy z uczestników Forum właśnie inwestuje, albo zastanawia się nad nowymi inwestycjami. Doświadczenia i dobre praktyki PGD, o których usłyszymy w wystąpieniu mogą okazać się więc bardzo cenne. Bo przecież wszystko wskazuje, że rosnący od kilku lat rynek sprzedaży nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. A jeśli w kolejnych latach rzeczywiście czeka nas łamanie kolejnych barier wzrostu, 500 tysięcy, 600 tysięcy, to ktoś będzie musiał te wzrosty konsumować. I bez nowych inwestycji się nie obejdzie.

Ale żeby nie popadać w przesadny entuzjazm w kolejnej prezentacji popatrzymy na europejski rynek, na którym dealerzy nie są dziś w najlepszej kondycji. Do tego rynek bardzo podobny wielkością do polskiego. Rynek, który przeżył już swój boom konsolidacyjny. W prezentacji „W krainie niepotrzebnych dealerów. Czy w Polsce będzie jak w Holandii?” Clem Dickmann, szef firmy konsultingowej Aumacon przedstawi zagrożenia jakie mogą towarzyszyć niekontrolowanemu wzrostowi i nadmiernym, nieuzasadnionym inwestycjom. Rynek holenderski po wielu latach gwałtownego i dynamicznego rozwoju popada obecnie w stagnację strukturalną. Wiele zbudowanych w ostatnich latach obiektów okazuje się za dużych, źle umiejscowionych i nikomu niepotrzebnych. Ani klientom, ani importerom. Kiedy więc powiedzieć dość? Gdzie jest bariera rozsądku, za którą nie należy ulegać inwestycyjnym naciskom importerów, ani własnej ułańskiej fantazji? W trakcie swojej prezentacji Dickmann pokaże także kilka zjawisk rynku holenderskiego, które za chwilę będziemy obserwować w Polsce. W tym przede wszystkim zagrożenia jakie towarzyszą rynkowi sprzedaży aut w modelu HRV, czyli z wysokim wykupem. Kiedy kilka lat temu model ten zaczął być coraz bardziej popularny wśród holenderskich klientów, dealerzy wiązali z nim ogromne nadzieje. Niestety bardzo szybko okazało się, że na tym fragmencie rynku „położyły łapę” firmy leasingowe i CFM, które zaczęły sprzedawać auta same, przy przyzwoleniu importerów i bez udziału dealerów. Przypomina to Państwu coś?

Drugim blokiem tematycznym, który jest stałym fragmentem Forum TOP100, będzie sesja pod tytułem „International Best Practices”. Pokazujemy w niej najlepsze idee i pomysły realizowane przez europejskich dealerów, które mogą mieć wpływ na poprawę funkcjonowania polskiego rynku. Tym razem będą pochodzić , tak jak poprzednie przestrogi, z Holandii.

W tym roku cały blok został oddany na prezentację Jana Hofstede, prezesa zarządu jednej z największych wielomarkowych holenderskich grup dealerskich Autohaag Zeew. Prezentacja pod tytułem „Każdy kontakt musi być wykorzystany. Nowoczesne systemy zarządzania relacjami z klientami. Moje najlepsze praktyki”, pokaże doświadczenia i dobre praktyki z funkcjonowania wspieranych nowatorskimi rozwiązaniami informatycznymi systemów zarządzania relacjami z klientami, tak w zakresie sprzedaży i serwisu samochodów. Pomimo kilkuletniej już dyskusji na temat tworzenia w polskich dealerstwach takich centrów zarządzania relacjami z klientami, modele BDC w Polsce wciąż są całkowicie w powijakach. W czasach kiedy w USA model ten jest prawie absolutną normą, a w Europie zachodniej żaden szanujący dealer nie przyzna się, że nie ma działu BDC,   w Polsce na palcach dwóch rąk można policzyć dealerów, u których istnieją zaczątki takiego działu. Wielu próbowało, ale zrezygnowało. Być może holenderskie doświadczenia i przykłady dadzą kolejny impuls, do zrobienia tego, co jest po prostu koniecznością w nowoczesnej firmie dealerskiej.

Kolejnym elementem Forum TOP50 będzie wystąpienie Gościa Specjalnego Forum – jednego z czołowych polskich analityków i ekspertów ekonomicznych, który z szerszej niż tylko motoryzacyjnej perspektywy, patrzy na aktualną sytuację gospodarczą Europy i Polski. Tak, by uczestnicy Forum mogli łatwiej odpowiedzieć na pytania, jak dalej kierować swoimi biznesami.

W tym roku gościem Specjalnym Forum TOP50 będzie prof. Grzegorz Kołodko, były minister finansów i wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, jeden z najbardziej kreatywnych polskich ekonomistów. W jego wystąpieniuPolska, Europa, świat: po kryzysie czy przed?” wrócimy do pytania czy ciągle powtarzane obawy, że za chwilę wrócimy do kryzysu roku 2008 są obawami realnymi, czy tylko niepotrzebnym straszeniem. I czy wielki kryzys czegoś nas nauczył. Zgodnie z założeniami prof. Kołodki otaczająca nas globalizacja, choć pozytywna dla społeczeństw i świata, niesie w sobie równie wiele niebezpieczeństw, zwłaszcza, że coraz częściej wymyka się spod jakiejkolwiek kontroli. I to co do tej pory wydawało się receptą na rozwój świata, ciągle zwiększanie produkcji i sprzedaży, ciągłe, by nazwać to w motoryzacyjnym żargonie „pushowanie”, wyczerpuje powoli swoje możliwości. Być może światu potrzeba więcej , jak to nazywa Kołodko, „ekonomii umiaru”, w której społeczeństwa powinny dążyć do zmniejszania różnic w dochodach i ograniczania marketingowych szaleństw kreujących sztuczne potrzeby klientów, zupełnie oderwane od ich rzeczywistych potrzeb. Jeśli teoria profesora jest prawdziwa motoryzacyjny świat „nadprodukcji” i „nadsprzedaży” czeka za kilka czy kilkanaście lat prawdziwa rewolucja.

Uczestnicy Forum zakończą dzień wieczorną Galą, na której zgromadzeni poznają listę TOP50 za rok 2016. Oczywiście, jak co roku, pierwsza dziesiątka listy zostanie uhonorowana pamiątkowymi dyplomami. Swoje dyplomy odbiorą także firmy, które w roku 2015 po raz pierwszy znajdą miejsce na liście TOP50. W latach poprzednich co roku witaliśmy na liście co najmniej kilku debiutantów. Czy w tym roku pojawią się także? Raczej tak. W czasie wieczoru poznamy też listę TOP20 dziesięciolecia. Dowiemy się kto w ostatnich 10 latach wprowadził na polski rynek najwięcej samochodów i czy liderom udało się osiągnąć magiczne 100 tysięcy aut w ciągu ostatniego dziesięciolecia?

Przedstawiciele władz firm dealerskich z listy TOP100 otrzymają zaproszenia do udziału w Forum od Sponsorów i Organizatorów tego wydarzenia. Poza zaproszonymi przedstawicielami firm z listy TOP100, w FORUM mogą wziąć udział także przedstawiciele innych firm dealerskich, koncernów samochodowych i firm z otoczenia rynku dealerskiego. Dla nich organizatorzy przeznaczyli dodatkową część zaproszeń. Ze względu na charakter imprezy liczba ta jest jednak ograniczona.

PYTANIA DOTYCZĄCE FORUM TOP100 PROSIMY KIEROWAĆ:
Marek Konieczny
+ 48 600 00 32 38

konieczny@dealerconsulting.pl